Do teď sis myslel, že je matika těžká a nudná. Nyní objev, že matika může být krásná a zábavná!


Rychlé informace

Dostupné na: Windows Store Google Play

Platforma: Windows, Windows phone, Android

Cena: Zdarma

Datum vydání: 3.3.2016 (Windows, Window phone), 15.9.2015 (Android)

Autor: Petr Marek

Web: petr-marek.com

Twitter: twitter.com/er_mrk

Email: ermrk.marek@gmail.com

Monetizace videí: 100% povolena

Co to je?

Zeroes je puzzle hra o matematice pro Windows, Windows phone a tablety i mobilní telefony s Androidem. Je kompletně zdarma, žádné kupování, žádné mikrotransakce! Hra byla vydána již v září 2015 na Google play. Hra získala přez dvěstě hodnocení s půměrným score 4.8.

Co je nového?

Zeroes se dostalo na další platformy Windows Phone a Windows. Hra na nich bude distribuována přes Windows Store. Proč právě tyto platformy? Protože byla hra úspěšná na Androidu, poohlížel jsem se po možnosti dostat Zeroes na další zařízení. Pro Windows Phony jsem se rozhodl díky velké lobby mých kamarádů, kteří je vlastní. Ti mi nakonec hodně pomáhali s testováním. Pro klasické Windows vzniklo Zeroes díky tomu, že jsem hru tvořil jako univerzální aplikaci. Toho vedlejší produkt byla verze pro PC. Tak proč toho nevyužít?

Proč nové verze vznikly až po téměř půl roce? Důvodů bylo několik. I přesto že jsem pro tvorbu použil Unity (o kterém se tvrdí, že multiplatformní vývoj je s ním hračka), vývoj nebyl jen o stisku tlačítka "vytvořit pro Windows". Musel jsem udělat určité změny v kódu hry. Hru jsem zoptimalizoval, aby běžela plynule i na Windows Phonech a pro počítače jsem přidal podporu ovládání myší. Druhým důvodem zdržení byla i další hra, postapokalyptické openworld RPG Breathers, kterou jsem spoluvytvářel jako studentský projekt. O poslední malé zdržení se postaral Microsoft, který jeden týden, kdy již byla hra hotová, blokoval nahrávání aplikací na Windows Store všem studentům. Novinkou jsou i dva bezplatné updaty, které do hry přidávají 40 levelů s novými typy bloků.


Co je cílem hry?

Cílem hry je umisťovat bloky s matematickými operacemi, jako +1; -2; x5; mezi tečky s čísly. Bloky je třeba umisťovat tak chytře, aby po aplikaci matematické operace vznikla na tečce nula. Bloky s operacemi je nutné kombinovat.


Jak to vypadá za běhu?

Stáhnout všechna videa jako .zip

Kde to vyzkoušet?

Pokud máš Windows 8.1, Windows 10 nebo Windows phone, tak si Zeroes stáhni z Windows Storu.

Stáhnout Zeroes z Windows Storu

Hra bude až do 3.3. dostupná jen pro ty, co mají odkaz. Poté bude dostupná pro všechny hráče na stejném odkazu.

A pakliže máš Androida, tak si Zeroes stáhni z Google Play!

Stáhnout Zeroes z Google Play

Jak je hra velká?

Ve hře je momentálně 100 puzzlů rozdělených do pěti světů. Každý svět je jinak barevný a zavádí nové herní prvky. V prvním světě jsou pouze operace sčítání a odčítání. V druhém se přidává násobení a dělení, ve třetím diagonální bloky. Poslední dva světy byly obsahem dvou bezplatných aktualizací. První aktualizace do hry přidala mocniny a odpocniny. Druhá hru rozšířila o modulo (zbytek po dělení).


Proč jsem udělal takovou hru?

Vždy se snažím tvořit hry, které mají smysl. Věřím, že matematika je krásná a zábavná. A přesně to bych vám rád pomocí Zeroes ukázal. Matematika totiž není jen ta příšera, co si pamatujete ze školy. Matematika je krásná, když si s ní můžeš hrát a zkoušet různé postupy s okamžitou odezvou a beze strachu z neúspěchu. Objev krásnou a zábavnou matematiku!


Kdo Zeroes dělá?

Já, Petr Marek! Herní vývojář, student a skautský vedoucí.

Momentálně studuji informatiku na ČVUT, Fakulta Elektrotechnická. Proto mám k matematice velice blízko.

Dělám také skautského vedoucího v žateckém skautském středisku, odkud pocházím. Celý skauting se točí kolem učení hrou. Proto ani k tomu nemám daleko.

S tvorbou her jsem začal, když jsem nastoupil na střední školu. Bylo to před šesti lety. S kamarády jsme tvořili pod názvem Peord games. Za tu dobu jsme vytvořili šest freewarových PC her. Také jsme se zúčastnili dvou soutěží, Indie Warmup a Otevřete oči hrou. První ze jmenovaných jsme vyhráli. Po nástupu na vysokou školu se spolupráce v rámci Peord games zkomplikovala. Převážně kvůli nedostatku času. Proto jsem jen sám vytvořil Androidí engine pro textové hry Tell Me Adventure. Ten naprosto neuspěl. Zeores je můj druhý sólo projekt.


Jak Zeores vznikalo?

Nápad na hru podobnou Zeroes jsem měl už dříve. Původně to měla být detektivní hra využívající fotografií starých budov, na nichž by se propojovali důležité body. Téma tedy bylo jiné, herní principy však velice podobné. Nápad ale putoval do šuplíku. A to hlavně protože nejsem moc dobrý grafik a tvorba grafiky byla nad moje síly.

K nápadu jsem se vrátil minulý srpen. Hru jsem zjednodušil, opustil detektivní téma a rozhodl jsem se pro abstraktní grafiku. Vývoj pokračoval až do letošního léta s pauzami během semestrů. Hra vznikala hlavně o prázdninách, víkendech a večerech.


Kde jsou loga?

Stáhnout všechna loga jako .zipKde jsou screenshoty?

Stáhnout všechny screenshoty jako .zip

Windows


Windows phone


AndroidCo dál?

Ještě to není 100% jisté, ale hra stále není na poslední hlavní mobilní platformě. Zeroes na iOS je můj další cíl!


Kde jsou odkazy?

Zeroes on Windows Store: Zde je Windows verze Zeroes pro Windows Phone a Windows

Zeroes na Google Play: Tady je verze pro Android Zeroes na Google Play

Blog: Můj blog o vývoji Petr-Marek.com

SlideDB: Profil hry na SlideDB SlideDB

Peord games: Mé předchozí hry dělané společně s přáteli Peord games

Tell me Adventure: Engine pro textové hry, můj předešlý projekt Tell me Adventure


Jak mě zkontaktuješ?

Email: ermrk.marek@gmail.com

Twitter: twitter.com/er_mrk


Konec?

Přesně tak. Děkuji, že ses dostal až na konec! Jestli ti tu cokoliv chybí nebo se chceš na něco zeptat, napiš mi na email nebo twitter a já ti co nejdříve odpovím.